Plány nynějšího vedení města na stavbu nového krytého bazénu ztroskotaly. V souvislosti s tímto znovu vyvstává otázka, jaká je vlastně životnost současné vany v krytém bazénu v Městských lázních. Už před časem se zjistilo, že stav není ideální a vana by měla projít celkovou rekonstrukcí. Radnice tak řešila, zda investovat do oprav nebo postavit bazén nový.

BAZÉNOVÁ VANA POCHÁZÍ Z ROKU 1968

Jak dlouho ještě Opavané budou do bazénu chodit plavat, než se bude muset zavřít, je však nejasné. Bez odborného posudku v ruce nechtějí tahat termíny z rukávu ani vedení města ani technické služby, pod které provoz lázní spadá.

„Současný stav bazénové vany odpovídá stáří celé stavby. Obklady jsou téměř všechny původní z roku 1968, přičemž opakovaně dochází k jejich odpadávání, případně částečnému ulamování a následným úrazům chodidel. Spárovací hmota je plošně degradovaná. Opravy provádíme průběžně, ale lze tak činit pouze během letní odstávky. Vzhledem ke stáří vany dochází opakovaně i k zatékání vody do betonové konstrukce. Jedinou větší opravou, která se vany týká, byla v roce 2016 výměna obkladů v části pro neplavce, kdy již k úrazům docházelo bohužel pravidelně,“ konstatuje provozně-technický náměstek Technických služeb Opava Martin Girášek.

KOLIK BY STÁLA REKONSTRUKCE?

Špatný technický stav potvrzuje také opavský primátor Radim Křupala (ČSSD).

„Přesnou životnost však nelze odhadovat, pokud nemáme k dispozici odborné posudky. Bylo nám pouze neoficiálně řečeno, že oprava vany bude nutná. Tímto jsme se však nezabývali, protože jsme doufali v realizaci nového krytého bazénu,“ říká Radim Křupala. Jasné není ani to, kolik by rekonstrukce bazénové vany stála.

„Náklady na celkovou opravu tak, aby odpovídala platné legislativě, lze bez stavebního průzkumu stavu konstrukcí těžko odhadnout. Obecně lze ale říci, že částka se bude pohybovat v řádech milionů korun,“ přibližuje Martin Girášek.

Městské lázně Opava letos oslavily kulatých padesát let od svého otevření. První návštěvníci do jejich prostor zavítali 18. května 1968.