Aleš totiž trénuje v opavských Městských sadech. Tam se také za zlepšováním své kondice vydal ve čtvrtek minulého týdne. Okolo půl jedné odpoledne si ale všiml dvou romských mladíků, kteří se právě pokoušeli dostat do uzamčeného stánku s občerstvením u letního kina.

Neváhal a vydal se směrem k nim. Muži nechali zámek zámkem a vzali nohy na ramena. Jenže netušili, koho mají v patách.

„Po několika stovkách metrů ale oba přistižení nevládli dechem a padli vysílením na trávník před víceúčelovou halou. Aleš je zde předal kolegovi a strážníkovi z územního dohledu, který zde konal službu,“ popsala konec honičky tisková mluvčí opavských strážníků Pavla Losertová. Strážník oba zajistil a na místo přivolal hlídku Policie ČR, která si muže převzala.

Sám Aleš Zajíc bere celou záležitost s notnou dávkou humoru: „Já se teprve rozcvičoval, když jsme je uviděl. Zakřičel jsem na ně a oni se rozběhli pryč. Zkontroloval jsem, co dělali a když jsem zjistil, že se stánek pokusili vykrást, vydal se za nimi,“ popisuje vše Aleš zajíc. To už ale oba mladíci měli nějakých sto metrů náskok.

Utíkali přes nedaleké zahrádky. Snad si mysleli, že ve spleti stromků, záhonků, okrasných keřů zmizí z dohledu. Ale plot okolo zahrádkářské kolonie není pro strážníka žádná překážka. Dvojice se tak rozběhla dál. Přes tréninkové hřiště místních fotbalisů zamířila směrem k hale. Tam ale padli oba uprchlíci na trávník a zůstali ležet.

„Pro mne to bylo velmi vtipné. Já se ani pořádně nezadýchal, a oni už div nezkolabovali. Leželi tam naprosto odevzdaně podemnou, já nic nemusel dělat, jen jsem zavolal kolegům na nedalekou služebnu. Ti je pak předali hlídce policie,“ pokračoval Aleš Zajíc.

Jak se svěřil, je rád, že je nenechal utéct a že byli s jeho pomocí chyceni. Ve chvíli, kdy se za nimi rozběhl, si prý ani neuvědomil, že by mohli být ozbrojení a tedy i nebezpeční. Intuice strážníka v tu chvilku zvítězila.

Vzhledem k prakticky nulové vzniklé škodě bude nejspíše celá záležitost prošetřována jen jako přestupek.