Zájem čtenářů se před časem upínal k případu dvou hlučínských strážníků, kteří si chtěli krádeží na stavbě přilepšit. Byli však natočeni průmyslovou kamerou majitele objektu. Jeden byl potrestán finančně a sesazením z funkce vedoucího směny. Druhý je od té doby stále v pracovní neschopnosti. To nám těsně před uzávěrkou potvrdila tisková mluvčí města Hlučína Jarmila Harazinová. „Už několikrát jsem měl nepříjemnou zkušenost s krádežemi na stavbách,“ uvedl majitel firmy Stavom z Vávrovic Marek Hanel.

Ten dále upřesnil, že se často ztrácejí maličkosti, třeba drobné nářadí, zloději však nepohrdnou ani míchačkou či stavebním materiálem. Nejvyšší škoda způsobená této firmě neznámým pachatelem se vyšplhala na 20 000 korun. Z úst Martina Thiemla, majitele firmy Timistav v Kravařích, zazněla téměř totožná slova. „Určitě, s krádežemi se setkáváme. Nejčastěji se ztrácí nářadí a materiál,“ uvedl Thiemel. Zmínil také, že pachatel, který firmu připravil o míchadlo a pilu v hodnotě zhruba 20 000, byl dopaden.

„To víte, že se s krádežemi setkáváme, nic proti tomu ale neuděláme,“ zněla odpověď Vladislava Krause z firmy Benko stavby, s. r. o., na tutéž otázku, kterou jsme položili všem. Zloději podle něj ukradou to, co jednoduše odnesou, tedy ruční nářadí, brusky, sbíječky, vrtačky a další. Ceny za tato nářadí se pak šplhají do astronomických čísel. „Je to už delší dobu, kdy nám zloděj v Hlučíně způsobil škodu za padesát tisíc korun. Byl ale dopaden, policisté už měli typ, jelikož těch krádeží se tehdy událo více,“ uvedl Kraus.

Také jednatelka opavské firmy Grigar, s. r. o., Lenka Grigarová potvrdila, že se jako stavební firma potýkají se zloději. „Většinou mizí železo. Škody vyčíslené nemáme, zatím nebyly tak velké, abychom museli kontaktovat policii,“ řekla.