Žluté značky nebereme vážně

Třeba Zacpalova ulice. V zatáčce, kde se téměř dotýká Olomoucké, je jasně viditelné žluté značení. A jděte se tam podívat. Auta stojí přímo na něm, někteří řidiči, aby se ještě vešli, neváhají najet přes chodník až na trávu.

Přitom tyto zákazy – žluté šrafy a čáry jsou podle zákona zákazem stání – tam nejsou bez účelu. Jsou to totiž nástupní prostory pro hasiče. Nehledě na to, auta často stojí na vyhražených parkovištích nebo přímo v zatáčce, kterou tak ostatním výrazně zužují. Kdyby v některém z okolních domů hořelo, hasiči by se se svými cisternami museli složitě proplétat mezi parkujícími auty k ohni.

„Dopravní značení je umísťováno po dohodě s policií především z hlediska bezpečnosti,“ vysvětlil vedoucí oddělení správy dopravy a pozemních komunikací opavského magistrátu Rudolf Klein.

Pokud se ale někomu zdá, že již umístěná dopravní značka je zbytečná, nebo naopak, že někde chybí, může odboru dát podnět ke změně. Jenže to se stává hodně málo: „Spíše si lidé všímají přechodů pro chodce a upozorňují na jejich špatnou viditelnost nebo neoznačení,“ řekl ještě vedoucí odboru s tím, že podobné informace magistrát uvítá.

Kontroly nejsou moc pozitivní

Nad parkováním aut ve městě dohlíží hlavně městská policie. Ta ale vnímá problémy, které nerespektování dopravního značení přináší. „Bohužel kontroly takových míst jsou vždy se špatnými výsledky. Řidiči parkují jak na místech, kde je to zakázáno dopravním značením, ale parkují i na místech, které jsou určeny pro krizové situace v případě požáru.

Nejhorší situace je tradičně v ulicích Liptovská a Zeyerova, ale ani na dalších místech není situace o mnoho lepší. Řidiči parkující na těchto plochách již budou muset počítat i s postihem ve formě blokových pokut,“ řekla k tomuto problému tisková mluvčí opavských strážníků Pavla Losertová.