VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Matrika v tomto roce řešila i úplnou změnu jmen

Byť žádostí o úpravu anebo třeba úplnou změnu jmen a příjmení současně neřeší opavská matrika tak často, přesto i v letošním roce takové případy eviduje.

19.12.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Josef Beneš

Matěj Sebastián Kostruh si nechal upravit jméno zhruba před třemi lety. Tento krok učinil hlavně z toho důvodu, že cítil potřebu pojmenovat sám sebe.

„Bylo to poměrně spontánní rozhodnutí. Přišel jsem na matriku a vše bylo velmi rychle vyřízené. Chtěl jsem si nechat přidat druhé jméno Sebastián," popisoval třiadvacetiletý Opavan svůj příběh.

Když se domů dostavil s novým rodným listem, rodičům okamžitě vylíčil, k čemu se odhodlal. „Byli trochu zaskočeni, ale vysvětlil jsem jim, proč jsem to udělal. Postupem času si na to oni i mé okolí zvykli. Není to tak, že bych se svým původním jménem byl nespokojen, ale nyní je mé jméno kompletnější," mínil dále Matěj Sebastián Kostruh a ještě pokračoval:

„Příběh okolo mého pojmenování má podle mého co do činění skoro až s ezoterikou. Připadalo mi, že mě na matriku vede nějaká nadpřirozená pohnutka. Když jsem tam přišel, rozhodně jsem nebyl o jménu Sebastián stoprocentně přesvědčen, ale nakonec padla volba na něj.

Později jsem se dozvěděl, že svatý Sebastián je patronem střelců, a já se přitom narodil ve znamení Střelce."

Přidání druhého jména není složitý úkon. Renáta Böhmová z oddělení matriky, které spadá pod odbor vnitřních věcí opavského magistrátu, vysvětlila, co všechno je v současnosti nutné k tomu, aby taková úprava mohla být uskutečněna:

„Dle zákona o matrikách může fyzická osoba před matričním úřadem prohlásit, že bude užívat dvě jména. Po učinění tohoto prohlášení musí obě jména v úřadním styku uvádět. Prohlášení se činí v kanceláři matriky narození, občan předkládá průkaz totožnosti a rodný list. Tento úkon je bez správního poplatku."

Podle Renáty Böhmové občané o změnu jména nežádají tak často jako v případě příjmení. S úplnou změnou totiž souvisí i jiné náležitosti: „Vždy je třeba mít na paměti, že jména se mohou užívat jen povolená a existující. Musí být obsažena v knize jmen Miloslavy Knappové. Pokud žadatel chce takové, které není povoleno, musí předložit znalecký posudek. V těchto případech se většinou jedná o jména exotická nebo cizojazyčná."

Poplatek při tomto úkonu činí 1000 korun. Letos na opavském matričním úřadě o změnu jména i příjmení současně požádaly jen dvě osoby. „Vždy posuzujeme důvody k podání žádosti, které musí být dle zákona vážné," doplnila Renáta Böhmová.

Občané se k tomuto kroku nejčastěji odhodlají, jsou-li se svým jménem nespokojeni nebo neztotožněni.

Jak je to s příjmeními?

Opavská matrika eviduje i klasické změny příjmení u dospělých anebo dětí. V letošním roce takových žádostí obdržela celkem sedmnáct. K úpravám ovšem nedochází jenom při vstupu do manželského svazku, ale také po rozvodu.

„Dnes je velmi časté, že ženy potom na matričním úřadě oznámí, že opět přijímají příjmení, které užívaly před uzavřením manželství. Toto prohlášení mohou učinit do půl roku rozvodu bez poplatku," pokračovala Renáta Böhmová.

V Opavě během letoška zatím bylo přijato čtyřiadvacet takových prohlášení. Některé ženy se k tomuto rozhodnutí odhodlají až po půlroční lhůtě. Za takových okolností musí uhradit poplatek ve výši 100 korun. Stává se také, že žena byla rozvedena vícekrát a chce třeba rodné příjmení. V takovém případě zaplatí 1000 korun. „Těchto žádostí jsme v letošním roce obdrželi patnáct," uvedla dále.

V současné době je běžné, že ženy přijmou příjmení svého muže a ponechají si i své rodné. Během manželství ovšem zjistí, že jim užívání obou příjmení přináší těžkosti. Po prohlášení na matričním úřadě však mohou upustit od předchozího a dále používat jen to společné. Takový úkon je bez poplatku a matrika ve slezské metropoli každoročně přijme dvě až tři taková oznámení.

Autor: Petr Dušek

19.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Ilustrační snímek.

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

Na Opavsku zvítězilo ANO

V opavském okrese se letošní volební účast vyšplhala na 60,11%. Výsledky jednotlivých stran prakticky kopírují ty celorepublikové.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

/2 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Opavští basketbalisté jedou dál na vítězné vlně. V sobotu večer si v městské víceúčelovce vyšlápli na těžkého soupeře z Děčína. Ve druhé půli svého protivníka jasně přejeli a nakonec si dokráčeli pro zaslouženou výhru v poměru 87:71.

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení