Jak takové značkování kol vypadá? Zatímco v úřední řeči se hovoří o značkách prostřednictvím syntetické DNA, v praxi jde o několik mikroteček, které nejsou pouhým okem viditelné. Kde tyto mikrotečky strážníci městské policie na bicykl umístí, nebudou vědět ani samotní majitelé.

„ I když se kolo rozebere na náhradní díly, tečky na nich zůstávají, a v bazarech na to přijdou," uvedl náměstek primátora Dalibor Halátek (nez.). Mikrotečky pak pomohou najít i majitele jednotlivých dílů.

Zloději tak budou muset pečlivě sledovat, který bicykl je „čistý". Každé otečkované jízdní kolo bude totiž na sobě mít varující samolepky a upozornění, že je speciálně označeno. Pachatel tak dostane na vědomí, že pokud takový bicykl ukradne, může mít potíže s policií.

Navíc takové kolo jen těžko zpeněží. Zlodějna bude ztížena i kombinací dalších způsobů ochrany, jako je evidence jízdního kola podle jeho typu, barvy, čísla rámu, vybavení či fotografie.

Radnice doufá, že otečkovaná kola se budou krást podstatně méně a poukazuje například na sousední Ostravu, kde s tím mají dobrou zkušenost „Je to jedna z preventivních možností, jak své kolo ochránit. Chceme, aby Opava byla bezpečnějším městem," dodal Halátek.

Radnice chce v první fázi nechat takto zdarma označkovat prvních dvě stě kol. Jejich majitelé musí být občané Opavy a musí se o to sami přihlásit.

Pokud budou mít zájem i další lidé, chce magistrát podle Halátka v projektu pokračovat. Hláska nyní čeká, zda jí úředníci ministerstva vnitra dotaci schválí. Jedná se zhruba o osmdesát tisíc korun na výše zmíněných dvě stě kol. Spoluúčast města by činila osm tisíc korun.

O tom, že krádeže kol obyvatele Opavska trápí, není pochyb. Podle slov tiskového mluvčího opavské policie René Černohorského těchto krádeží rok do roků přibývá, naštěstí jen mírně. V loňském roce ukradli zloději na Opavsku téměř 200 kol, což je více než v roce 2012.

Zamčená i nezamčená kola se kradou nejvíce od restaurací, obchodů, ale i z koláren a sklepů. Jejich značkování mikrotečkami považuje Černohorský za dobrou věc, která strážníkům i policistům pomůže v hledání pachatele. „Na tomto projektu participujeme, budeme mít například i přístup do evidence," doplnil.