Žně na Opavsku jsou už v tuto chvíli dílem minulosti. Zemědělci proto mohou bilancovat. V letošním roce je příroda poněkud uspíšená a plodiny dozrály dříve, což se odrazilo i na době sklizně.

„V zemědělství se pohybuji celý život a musím přiznat, že v letošním roce to bylo urychlené. Žně skončily o deset až čtrnáct dnů dříve. A to už na začátku srpna. Bylo sucho a chyběla voda, což se projevilo ve výnosech, které jsou u nás ve srovnání s loňskem zhruba o deset procent nižší. Překvapivě kromě řepky, na níž sušší klimatické podmínky neměly takový vliv. Výnosy byly zhruba stejné, ale na druhou stranu její cena oproti minulým dvěma až třem letům klesla asi o patnáct procent,“ komentoval vedoucí střediska rostlinné výroby při Školním statku Opava Miroslav Frkal.

I když výnosově jsou na tom oproti roku 2017 hůře, finanční ztráty se nekonají: „Jsme na tom podobně. Jde o to, že jsme toho sice vypěstovali méně, ale dostaneme za to více peněz než loni. Menší výnosy snížily náklady při sklizňových pracích, jelikož cena nafty šla nahoru. Na druhou stranu nám však kvůli extrémnímu suchu vznikly problémy při zakládání ozimých plodin. Jedná se o orbu, přípravu půdy před setím a samotné setí. Opomenout nesmím i nízké výnosy krmných plodin a s tím obrovské potíže se zajištěním krmivové základny pro chovaný dobytek.“

Dříve než v jiných letech skončily žně také pro Zemědělské a obchodní družstvo Hlavnice. „Jako první sklízíme ozimý ječmen. Za posledních asi patnáct let se stalo, že sklizeň v jeho případě proběhla už v červnu. Letos to nějakou dobu vypadalo na rekord, ale pak zapršelo a sklízelo se o něco později. I tak jsme žně v letošním roce dokončili během posledního červencového týdne,“ uvedl ředitel hlavnického družstva Lumír Juroš, který zatím nechtěl finančně srovnávat rok 2018 s loňskem. Některé plodiny se totiž ještě budou sklízet, což na konečný výsledek bude mít vliv.

Na jiném konci opavského okresu, konkrétně na Vítkovsku, nehodnotí poslední žně jako špatné. „Řekl bych, že je to taková střízlivá spokojenost. Jsme spokojeni, ale nejásáme,“ usmíval se Jaroslav Mareth, jednatel Obchodně zemědělské společnosti ZEMPOL z Vítkova.

Vzápětí ještě doplnil: „Výnosy z hlavních plodin jsou solidní. U některých nás sklizeň ještě čeká, ale ty hlavní nedopadly špatně. Žně letos byly hotovy zhruba o čtrnáct dní dříve. A to už někdy koncem července, začátkem srpna.“