Dlouhé a táhlé rovinky často svádí k sešlápnutí plynového pedálu o něco více k podlaze. Hlavně v obcích to je dost velký problém, jemuž mají předcházet právě zpomalovací semafory. Najdeme je například v Hněvošicích, Kobeřicích nebo nově také v Budišovicích.

„Podle mých informací poslední z nich nainstalovaly Budišovice. Jeden takový semafor vyjde zhruba na 250 tisíc korun. Poprvé jsem se s nimi setkal v Krnově, kde je s úspěchem používají už několik let," vysvětloval vedoucí oddělení správy dopravy a pozemních komunikací opavského magistrátu Rudolf Klein.

Krnov je co se týká zpomalovacích semaforů skutečně zářný příklad. Jeden je umístěn v krnovské části Petrův důl po příjezdu do města ze směru od Opavy a druhý v ulici Opavské. Vzhledem k tomu, že zde mají s těmito semafory dobré zkušenosti, v blízké budoucnosti by měly přibýt další dva kusy.

Neměly by být v blízkosti přechodů

Princip fungování zpomalovacího semaforu je přitom vcelku jasný. Pokud řidič projíždí obcí rychleji, než je povolená rychlost, blikne mu červená, takže musí zpomalit, nebo úplně zastavit. Jestliže rychlost nepřekračujete, semafor ukáže zelenou, a vy tak můžete plynule projet.

„Když řidič projede na červenou, je to bráno stejně, jako by projel na červenou na kterémkoliv jiném semaforu," pokračoval Rudolf Klein z odboru dopravy.

Rozmísťování zpomalovacích semaforů se řídí jedním zásadním pravidlem. A sice neměly by být instalovány v blízkosti přechodů pro chodce: „Ten, kdo chce přejít, by mohl nabýt dojmu, že se jedná o klasický semafor. Mohlo by to mást."

Semafory jsou dobré, ale…

Možná učebnicový příklad pro instalaci zpomalovacího semaforu nalezneme v Hněvošicích. Po výjezdu z lesa ve směru ze Služovic následuje dlouhá táhlá rovinka, která může řidiče vybízet k rychlejší jízdě.

Tomuto počínání se přibližně tři nebo čtyři roky snaží zabraňovat zmíněné světelné zařízení. Bohužel někteří už si na jeho přítomnost zvykli a ztratili na respektu.

Má to smysl

„Určitě to má svůj smysl. Jedná se o úsek, který něčím takovým měl být rozhodně opatřen. Hlavně ze začátku u něj všichni poctivě zpomalovali," poznamenala účetní hněvošického obecního úřadu Edita Buchtová, která mimochodem bydlí kousek od inkriminovaného semaforu, takže dennodenně může sledovat, jak se řidiči chovají:

„Poslední dobou se stává, že někteří neukáznění řidiči, kteří tuto lokalitu dobře znají, semafor vůbec nerespektují. A to i druhý semafor na opačné straně obce. Přestože svítí červená, nezpomalí a profrčí kolem."

V podobném duchu hovořil také kobeřický starosta Lukáš Kubný. V Kobeřicích mají totiž rovněž dva zpomalovací semafory. „Jako prevence je to dobrá věc. Najdou se ovšem i takoví, kteří na to vůbec nedbají. Kdyby se k semaforu čas od času postavili policisté, byl by účinek vyšší," domníval se čelný představitel Kobeřic.

Petr Dušek