Na výstavbu používají pouze perník, žádný jiný materiál. Stavba by na konci měla mít rozměry dva krát tři metry a dva a půl metru na výšku. „Chceme děti naučit spolupráci, vytrvalosti, víře ve vlastní schopnosti a také udělat radost ostatním – jak dětem z mateřských škol a jiných základních škol, tak i rodičům a široké veřejnosti," odpověděl ředitel Základní školy Mařádkova Michal Vitásek na otázku, proč se do této zajímavé práce učitelé s dětmi pustili.

Jelikož je stavba perníkové chaloupky velice pracná a vyžaduje spoustu času, kantoři a žáci se jí věnují hlavně ve svém volném čase. Děti to baví natolik, že jim nevadí být ve škole o pár chvil déle. Stavba není náročná jen na čas, ale také na suroviny, kterých je zapotřebí dohromady šest set kilogramů.

.

Srovnané pěkně v krabicích. To nejsou střešní tašky, ale perníky. foto: archiv školy

„K výrobě tohoto množství se spotřebuje tři sta kilogramů mouky, čtyři sta kilo cukru, třicet kilo koření do perníku, čtyřicet kilo medu, čtyřicet kilogramů másla a dva tisíce pět set kusů vajec," pokračuje ředitel Vitásek. Úkolu se zhostila celá škola, která nyní tvoří nerozlučný tým. Mezi dětmi vznikají nová přátelství, utužuje se pracovní morálka, každý přidal ruku k dílu.

„Děti perník znají a mají ho rády. Krásně jim voní, dobře chutná. Nejraději by ho celý snědly," podotkl učitel Základní školy Mařádkova Luboš Valenta.

Kromě stavby chaloupky nacvičují děti také doprovodný program, který předvedou v den slavnostního odhalení jejich téměř půlroční práce. Dojít by k tomu mělo již v lednu příštího roku, přesněji 16. a 17. ledna 2013 ve sportovní hale Základní školy Mařádkova. Pozváni budou nejen rodiče a přátelé školy, ale také sponzoři, představitelé města Opavy a zástupci základních a mateřských škol.

Návštěvníci se mohou těšit na nabitý program. Děti připravují například hudební a divadelní představení.

-baš-