Jak redakci potvrdil tiskový mluvčí opavského magistrátu Jan Šindler, drobné věci mohou nálezci vkládat do schránek důvěry Městské policie Opava.

„Nejznámější schránka, do které lidé vkládají většinu nalezených věcí, je ve dvoře opavské Hlásky. Další jsou na točně v Kylešovicích, u bočního vchodu do Slezské nemocnice, v Kateřinkách u penzionu pro důchodce na Rolnické, v Městských sadech u haly,“ vyjmenoval Šindler s tím, že drobné i větší věci mohou rovněž odevzdat na podatelně magistrátu na Hlásce.

Nalezené věci pak končí v zabezpečených skladovacích prostorách magistrátu. Mezi historicky pozoruhodné nálezy patří podle Šindlera například pohřební urna či invalidní vozík.

Nabízí se otázka, co se s nálezy dělá, když se o ně nikdo nepřihlásí. „Postup se řídí směrnicí. Na věci jsou vypracovány znalecké posudky a předávají se kanceláři tajemníka. Kancelář následně nechá zlikvidovat věci bez finanční hodnoty. Věci, které mají hodnotu, se nabízí bazarům,“ vysvětlil Šindler.

Jak doplnil, v bazarech se věci prodávají za odhadní cenu a pokud se některá věc do tří měsíců neprodá, nabízí se v dalším prodeji za poloviční cenu. „Pokud nejsou věci prodány ani po snížení ceny, jsou odvezeny do sběru,“ uzavřel Šindler.