Nalezené věci pro radnice znamenají problém. Ještě před začátkem loňského roku je totiž podle občanského zákoníku musely uschovávat po dobu půl roku. Od ledna 2014 ale lhůta byla změněna na dobu tří let.

Například v Opavě tak evidovali zhruba 300 nálezů za rok. Od loňského ledna až doposud se však jejich počet vyšplhal na 934. „Museli jsme zajistit více místností pro skladování těchto věcí. Nejvíce místa zaberou kola. Prostory jsou prozatím dostatečně velké, aby všechno pojaly. Otázkou ale je, kolik se toho nashromáždí v průběhu tří let," uvedla tisková mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná.

V minulosti se na úřadech nálezů zbavovali i tak, že jakmile se staly majetkem města, vyhlásil se výprodej. Na to si ale městské úřady ještě více než rok počkají. „Abychom mohli volně nakládat s nalezenou věcí, musíme počkat na začátek roku 2017."

S prodloužením lhůty pro schraňování se situace zkomplikovala také kravařské radnici. „Přináší to podstatně více administrativy. Půl roku nám stačilo. Do té doby se buď našel majitel, nebo jsme se mohli dané věci zbavit. Někdy se u nás objevila opravdu stará kola, u nichž bylo evidentní, že se o ně nejspíš nikdo nepřihlásí.

My jsme pak jimi mohli přispět třeba do sbírky Kola pro Afriku, takže jsme to spojili i s charitativní akcí," vysvětlovala kravařská starostka Monika Brzesková.

V radničních úschovnách a garážích se sem tam nashromáždí opravdové kuriozity. Například v Opavě se jednalo o auto, k němuž se nikdo nehlásil, a to dokonce ani jeho původní majitel.

O kuriózních případech by mohla dlouze vyprávět třeba Jana Valušová, která na hlučínském městském úřadě má ztráty a nálezy na starosti. Ve své kanceláři tak schraňuje například akvárium. „Našlo se na náměstí ještě v krabici i s účtenkou. Dosud se o něj nikdo nepřihlásil," uvedla úřednice.

Větší věci v Hlučíně uchovávají na radniční půdě. Někdy ovšem ani ta nestačí a nález musí být odstaven v garáži úřadu. Narážíme tím na několik let starý nález motocyklu.

„Na stanici městské policie tehdy volal anonym, že v Bobrovníkách leží motocykl, proto se pro něj strážníci vydali. Po nějaké době se podařilo zjistit majitele, který si jej vyzvedl," popisovala Jana Valušová, která si dokonce vzpomíná i na nález prázdné starší tašky na kolečkách a berle. Když se o ně nikdo nepřihlásil, převzal si je odbor sociálních věcí, jenž je poskytl potřebným.

Poctiví nálezci nechybí

Kromě toho je od září na hlučínském městském úřadu uschován větší obnos peněz v řádu tisíců korun. Poctivý nálezce je odevzdal policii a ta v souladu se zákonem zase na radnici. I když tato informace byla na webových stránkách opakovaně zveřejněna, majitel se zatím nenašel. Na tomto místě je třeba uvést, že vyzvednutí nálezů má svá pravidla.

„Aby si člověk mohl věc vyzvednout, musí prokázat svou totožnost a nějak doložit, že věc je jeho. Nemusí to být zrovna doklad o zakoupení, ale u telefonu třeba PIN. Dále pak musí danou věc umět popsat a u peněz třeba říci, o jaký obnos se jedná, v jakých je bankovkách a kde ho ztratil," doplnila tisková mluvčí Hlučína Ivana Gračková.

Řadu lidí nenapadne hledat na radnicích

Na městských úřadech nejvíce končí klíče, mobily, doklady, finanční hotovost a peněženky. Těch například v Hlučíně jenom za letošní rok našli třináct a všechny byly vráceny jejich majitelům. Na nedostatek poctivých nálezců si v oslovených městech nestěžují.

Problém ale podle starostky Kravař Moniky Bezeslové často může nastat z úplně jiných důvodů: „Stává se, že věc se najde, ale řadu lidí zkrátka nenapadne ji hledat zrovna na radnici. I proto uschováváme věci, k nimž se nikdo nehlásí."

Tisková mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná také upozorňuje, že je rozdíl mezi věcmi nalezenými a opuštěnými. „Někdy k nám občané nosí různé věci, které jsou odloženy blízko popelnic, a to například tašky se zapáchajícím oblečením. Dle nového občanského zákoníku se věc opuštěná neřadí mezi ztráty a nálezy, tudíž ji ani nemusíme přijmout," vysvětlovala mluvčí a ještě doplnila:

„Dalším problémem je věc, která obsahuje kontakt na svého vlastníka. V takovém případě by ji měl občan odevzdat osobně majiteli. Většinou se tak ale neděje a končí u nás."