Největší „bombou" za poslední dobu je bezesporu trezor, který někdo volně odhodil do křoví.

„Byl odborně navrtaný a vypáčený. Protože se nepodařilo vypátrat majitele a nikomu nechybí, skončil mezi nalezenými věcmi na hlučínském městském úřadě," mínil tiskový mluvčí Hlučína Miroslav Pech.

Zajímavých věcí tady naleznete podstatně víc. Zmiňme třeba tři kusy elektromotorů, které dohromady vážily skoro dvě stě kilogramů, zlatý prsten, hromadu jízdních kol anebo například babettu. I když v Hlučíně zatím nikdo nepostrádal automobil, dálkových ovládačů k vozům různých značek by se zde prý našla spousta.

Připadá vám zvláštní, že výše uvedené věci nikdo nepostrádá? Potom si přečtěte následující příběh. To je teprve něco. Hlučín naštěstí má ve svém středu dost poctivých nálezců.

Jednou na úřad dokonce přišel místní občan, aby odevzdal hotovost 10 000 korun, které někdo nechal nevyzvednuté v bankomatu na náměstí. Taková poctivost se jistě jen tak nevidí, ale policistům se povedlo najít člověka, jemuž peníze patřily. Dotyčný jim celou situaci řádně vysvětlil.

„Při vybírání peněz mu prý dvakrát zvonil mobil, do toho už měl být deset minut někde jinde a kousek od bankomatu měl nastartované auto. Proto na peníze zapomněl," zakončil neuvěřitelnou historku Miroslav Pech.

Opava: patnáct psů i benzinová sekačka

Ani v Opavě není nouze o nálezy, které vyvolávají na tváři úsměv a udivený výraz. Tak na počátku roku například byla odevzdána na opavský magistrát benzinová sekačka značky Husqvarna, kterou 16. ledna kdosi přehodil přes plot u jednoho z domů v ulici Gudrichova.

Majitele stroje se dopátrat nepovedlo. Od 17. ledna do 3. března pak mají úředníci zapsáno v Opavě v kolonce ztrát a nálezů mimo jiné patnáct psů, čtyři jízdní kola, pár peněženek a dokladů, ale třeba i jednu fotografii či zprávu o plnění oddlužení. Úplný seznam všech nalezených a odevzdaných věcí lze nalézt na oficiálních internetových stránkách města nebo webu opavské městské policie.

Nevšední položky v seznamu ztrát a nálezů evidují ale například i vítkovští městští policisté. Mezi kuriozity z poslední doby patří bezesporu nález tří kovových polí z plotu či sekera. V databázi tu mají ale kupříkladu i sedmero pohozených štěňat, která byla nalezena na území Vítkova na počátku letošního února.

Jinak zde převládají tradiční odevzdávané věci jako klíče, dioptrické brýle, části oděvů a podobně.

Co se děje s nalezenými věcmi? Všechny nálezy bývají zveřejněny na úřední desce městského úřadu a zpravidla také na internetových stránkách města, které má věci v úschově. „Pokud se do jednoho roku nikdo nepřihlásí, nálezce může nakládat s věcí jako poctivý držitel. Jestliže se přihlásí majitel po uplynutí jednoho roku, ale do tří let vyhlášení nálezu, tak se mu věc vydá," upřesňoval tiskový mluvčí Hlučína Miroslav Pech.

Majitel ovšem musí počítat s tím, že městu uhradí náklady spojené s úschovou a nálezným. Jakmile uplynou tři roky, nálezce se stává vlastníkem dané věci. Speciálním příkladem jsou doklady jako občanka, řidičák nebo třeba pas. Na městském úřadě vám nejsou vráceny, ale musíte si je vyřídit znovu.

Petr Dušek, Tomáš Pustka