Mám deset až patnáct čekatelů

„Stav ordinací je v naší zemi tragický. Přestože nemám smlouvy s pojišťovnami, práce mám nad hlavu. Nové pacienty v průběhu roku nepřijímám. Někteří stávající odcházejí z finančních důvodů. V kartotéce mám však připravených deset až patnáct nových zájemců,“ řekl opavský stomatolog Aleš Vlček s tím, že zubařů je v současné době málo a bude to podle něj ještě horší.

„Jestli do dvaceti let odejde deset, patnáct zubních lékařů, nastane problém,“ uvedl a dodal: „Studium stomatologie patří mezi jedno z nejdražších. Vysoké školy nabírají málo studentů. Stát jim více nedovolí. To se projeví v nízkém počtu absolventů.“

Současný stav je podle jeho slov nevyhovující. „Ani po upozornění České stomatologické komory se situace neřeší,“ pokračuje. Plno má v ordinaci i praktický lékař stomatologie David Onderka. Ten tvrdil, že lidé mají štěstí, když seženou zubního lékaře. „Chtělo by to řešení systému. Zubních lékařů je totiž akutní nedostatek,“ připustil.

Mnoho lékařů je v důchodovém věku

O nic lepší to není u pediatrů. „Co se týká lékařů, tak jsem si zjišťovala, jak to vypadá, a máme v obvodu plný stav,“ uvedla praktická lékařka pro děti a dorost Eliška Křivská. Ta se dále zmínila, že několik pediatrů je už v důchodovém věku a i tak pracují na plný úvazek.

„Asi všichni pediatři na středisku v Kateřinkách mají plno,“ řekla. Pacienty tato lékařka ještě přijímá, jedná se většinou o rodinné příslušníky stávajících pacientů a lidi, kteří spadají do jejího obvodu.

Pacienty pak přijímá dětská lékařka s ordinací v Budišově nad Budišovkou Ivana Přikrylová. „Mám celkem malý obvod a děti bych přivítala,“ podotkla se slovy, že je schopna přijmout i pacienty, kteří nespadají do jejího obvodu. Nové pacienty je schopen pak zaregistrovat i hlučínský praktický lékař pro dospělé Ladislav Kulaviak.

Lékaři dodržují pravidla obvodu

V Opavě je situace o něco horší. Například praktická lékařka Danuše Ricková, která ordinuje na Poliklinice v Opavě uvedla, že už lidi moc nepřibírá. „Je nás tady na poliklinice jen pět,“ řekla před nedávnem. Nicméně pokud se do jejího obvodu přistěhuje někdo nový, kdo chce mít lékaře v místě bydliště, tak jej samozřejmě přijme.

„V dnešní době už to není povinností lékaře, ale dodržujeme pravidlo, že pacienty přijmeme,“ doplnila. Podobné to pak je i v ordinaci dalšího opavského praktického lékaře Petra Černohorského. Ten se také zmínil, že ve velkém nové pacienty nepřijímá.

„Pokud není pacient nikde registrovaný a potřebuje se zaregistrovat, tak ho samozřejmě přijmu. Měl by ale bydlet v mém obvodu,“ řekl Petr Černohorský. I on poukázal na fakt, nejen že mnoho lékařů má plný stav, ale i na to, že řada z nich je už v důchodovém věku.

Kdyby bylo zubařů více, vypadalo by to jinak, tvrdí Opavan

Nemůžete sehnat zubaře? Pro dotázané Opavany představuje stav plných stomatologických ordinací ve městě problém. Zvláště, jedná- li se o někoho nově příchozího.

„Se zubařem potíže nemám. Chodím ke známému z rodiny, se kterým jsem spokojena,“ uvedla čtyřiatřicetiletá lektorka anglického jazyka Lenka Jašková a dodala: „Volali mi ale známí, kteří zubaře shání.“

To, že lidé s hledáním zubaře mají potíže, zmínila i opavská účetní Jarmila Binarová: „Slyšela jsem, že s tím lidé mají problémy, zejména, když se do Opavy nově přistěhují,“ podotkla. Tato odpověď se v našem miniprůzkumu objevila poměrně často.

Svůj názor připojil i opavský důchodce. Ten, ačkoliv má stálého zubního lékaře, ke kterému dochází, tvrdí, že situace stomatologů byla dříve podstatně lepší: „Dnes, když přijdu k lékaři, trvá téměř půl roku, než se dostanu na řadu,“ postěžoval si.

Zubaře nemůže sehnat ani sedmačtyřicetiletá Kristína Luiková. Po půlroce hledání naráží vesměs na stejnou odpověď: „Máme plno“.

Jaké řešení se v tomto případě obyvatelům Opavy nabízí? Jednu z možností uvedl Dalibor Novotný z Opavy: „Zubaře jsem si musel vyhledat v jiném městě,“ řekl. Jeho manželka dodala: „Má lékařka ovšem navrhovala, že přijme i mé příbuzné.“ Společně se však manželé Novotní shodli v tom, že kdyby bylo zubařů více a pacienti si mohli vybrat, vypadala by celá situace jinak.

(kat, mn)