„Uvažuji, že si u svého zubaře řeknu o svou kartu a odejdu. Jít k němu je stres. Vždy se doma se sestrou sázíme, jak moc bude tentokrát protivný. O zuby pečuji, zakládám si na nich, chodím na prevenci, jenže teď jsem dostala bolestivý zánět,“ napsala do redakce Opavanka, která si nepřeje být jmenována.
Když ji prý stomatolog uviděl v čekárně, zachoval se následovně: „Po ránu a hned taková práce! Máte teplotu? Nemáte? Tak čekačka!“ A to je prý jen část jeho chování, jehož byli svědky i další pacienti v čekárně.
„Nepříjemný byl i v ordinaci. Po této zkušenosti od něho odejdu. Možná si neuvědomuje, jaký vliv takové chování na pacienty má. Zvlášť, když vás něco bolí,“ míní žena, která měla nakonec štěstí – po přímluvě kamaráda ji přijal zubař v sousedním městě.
Jak by však v tomto případě dopadla většina z nás? Posuďte sami.
Česká stomatologická komora uvádí na svých internetových stránkách seznamy zubařů, kteří nové pacienty stále přijímají. Podle zjištění redakce však tento registr není aktuální. Z šesti opavských zubařů, uvedených na tomto seznamu, mají o nové pacienty zájem pouze tři.
„Stále přijímáme nové pacienty. Máme nasmlouvané všechny velké pojišťovny, takže se lidé nemusejí obávat vysokých plateb,“ řekla sestra v ordinaci opavského zubaře Marka Musila. U dalších zubních lékařů v Opavě však musejí pacienti kvůli pojišťovnám s určitým omezením počítat. „Přijímáme všechny zájemce, ale nemáme smlouvu s Vojenskou zdravotní pojišťovnou a Oborovou zdravotní pojišťovnou,“ potvrdila sestra z ordinace doktorky Jany Müllerové.
Obdobná omezení čekají pacienty v zubní ordinaci doktorky Šárky Musilové. Nábor nových pacientů stomatologové provádějí pouze jednou ročně, nejčastěji v lednu. To však zájmu lidí nestačí.
„Je nám líto, ale momentálně nemáme volná místa. Nové objednávky vyřizujeme až po Novém roce,“ uvedla sestřička zubařky Petry Pálové. V oblasti, zahrnující kromě Opavy také Vítkovsko, Hlučínsko a Krnovsko, působí zhruba 138 stomatologů s věkovým průměrem převážně od padesáti let výše.
„Studium stomatologie je finančně nákladné, jeden rok studia vyjde stát na zhruba 200 tisíc korun. Počet mladých zubařů je proto limitován směrnými čísly a v tom může být základní příčina jejich nedostatku,“ domnívá se bývalá předsedkyně opavské Oblastní stomatologické komory Magdalena Hufová.
Dalším problémem jsou limity pojišťoven, které určují, kolik peněz z pojištění může být na péči o zuby vydáno. Pokud stomatolog svou pololetní kvótu vyčerpá před termínem, nemá už zač léčit. To může být důvod, proč odmítá zvyšovat počet svých pacientů. Nic jiného mu v podstatě ani nezbývá.
Na stomatochirurgické oddělení opavské Slezské nemocnice posílají obvodní stomatologové pacienty s problémy, které sami řešit nemohou. Jde o chirurgické řešení onemocnění zubů a čelistí, případně i měkkých tkání v oblasti ústní dutiny a obličeje. „Nejčastěji odstraňujeme devastované zuby, zuby neprořezané i skryté v čelistech a léčíme akutní i chronické zánětlivé komplikace. Ošetřujeme také úrazy zubů, čelistí nebo měkkých tkání v oblasti úst a obličeje, provádíme též úpravy měkkých a tvrdých tkání před zhotovením zubních náhrad,“ přibližuje náplň práce svého týmu primář Pavel Sochorek.
Jitka Hrušková, Andrea Jarošová