Promoce v Kulturním domě Na Rybníčku nyní probíhají každý den. Čtvrteční ranní shledání promujících všeobecných sester bylo ale speciální. Jedna z nich obdržela od univerzity bronzovou medaili, což se rozhodně nestává každý den.

Vyznamenanou dívkou byla jednadvacetiletá Zuzana Kubíková, která v dubnu zachránila jedné ženě život.

Tragédie se odehrála, když se studentka vracela večer z praxe v Opavě domů do Kravař. Náhle nejen ona, ale i cestující uslyšeli tlumený náraz. Motorák o jednom vagonu zastavil ve tmě mezi poli. Následně je strojvedoucí informoval, že někdo skočil pod vlak.

A Zuzana Kubíková se zachovala více než duchapřítomně. Od strojvůdce převzala lékárničku, nasadila si rukavice a obvázala zraněné hlavu. Poté, co přijela záchranka a hasiči, předala zraněnou do jejich rukou a informovala je, jakou první pomoc jí dala.

Její statečné a profesionální počínání však neušlo lidem okolo. Jedna z cestujících následně zaslala dopis na Slezskou univerzitu, kde nejen Zuzanu chválila, ale rovněž fakultě přála, aby vychovávala nadále studenty jako je ona.

A univerzita k tomuto podnětu nezůstala hluchá. Při promoci kromě bakalářského diplomu předala zachránkyni a čerstvé absolventce i bronzovou medaili.

„Je to pro mě překvapení. Samozřejmě bych chtěla univerzitě moc poděkovat," uvedla bezprostředně po promoci Zuzana Kubíková, která vůbec nečekala, že se její skutek dostane do tak širokého povědomí. „Netušila jsem, že tolik lidí kladně ohodnotí můj skutek a bude mít pochopení pro to, v jaké jsem se nacházela situaci," dodala Zuzana Kubíková skromně.

Ta krom promocí může slavit i přijetí na navazující magisterské studium v Ostravě. Do budoucna by se ráda viděla jako novorozenecká sestra. Život tak nebude jen zachraňovat, ale i pomáhat přivádět nový na svět.