Opava mohla být vůbec prvním městem v celém Moravskoslezském kraji, kde by podobná záležitost fungovala. A lidé projekt kvitovali s povděkem. Ostatně nápad vznikl na základě impulzu jedné místní chovatelky psů. Investor, který se sám ozval opavskému magistrátu vloni poté, kdy zástupci radnice zjišťovali zkušenosti s fungováním zvířecích hřbitovů v jiných městech, však nyní couvl.

Identitu onoho investora po celou dobu úředníci strážili úzkostlivěji než korunovační klenoty. Ale už od počátku bylo zřejmé, že nalézt společnou řeč mezi ním a radnicí nebude vůbec snadné. Hlavní roli zde hrála velikost hřbitova a také lokalita, kde by fungoval. Investor měl kupříkladu v plánu vybudovat místo posledního odpočinku pro zvířata o rozloze až 20 tisíc metrů čtverečních. Úředníci si však představovali hřbitov zhruba desetkrát menší.

Při přemýšlení, kam hřbitov v Opavě situovat, padaly varianty jako například městský pozemek v polích za „lidským" Městským hřbitovem. Nic ale není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. „Ve chvíli, kdy se určí místo, vznikne protitlak. I proto vedeme diskusi, zda je z etického hlediska vhodné mít zvířecí hřbitov vedle hřbitova, kde odpočívají lidé," vysvětloval v prvopočátcích jednání o vybudování zvířecího hřbitova náměstek opavského primátora Dalibor Halátek (SOS pro Opavu).

Skutečnost, že investor nakonec ztratil zájem, podle všeho opravdu souvisí s tím, že nedošlo k dohodě ohledně obou zmíněných bodů tedy velikosti a umístění zvířecího hřbitova.

Naděje na to, že k realizaci projektu nakonec přece jen dojde, ale nezhasla. Magistrát sám o sobě do toho sice nepůjde, ale je údajně ochoten vyjít vstříc eventuálním nabídkám. „Zájem města tento záměr realizovat dál trvá. Pokud se najde někdo další, město jej určitě podpoří," uvedl nyní pro ČTK Dalibor Halátek.

Předpokládalo se, že na zvířecím hřbitově nebudou pohřbívat své mazlíčky jen Opavané, ale lidé z širokého okolí. Pro zajímavost si jen řekněme, že tyto hřbitovy lze u nás nalézt kupříkladu v Kutné Hoře, Brně, Řípu u Vražkova či Praze. V našem kraji se ale jedná doslova o „pole neorané".

A kolik se tak za pohřby mazlíčků platí? Kupříkladu ve zmíněné Kutné Hoře to má dělat mezi 1 500 až 4 500 korunami.