O tom se přesvědčilo vedení radnice během diskuse s občany u kulatého stolu. „Dotaz na zvířecí hřbitov vznesla jedna chovatelka psů. Plány na jeho zřízení jsou však na samém počátku," upozornil náměstek primátora Dalibor Halátek (nestr.).

Podle jeho slov se objevil investor, který by měl zájem zvířecí hřbitov v Opavě zřídit, ale radnice s ním prý zatím nenašla společnou řeč. Vše se točí především kolem rozměrů a umístění posledního místa odpočinku zvířat.

Zatímco investor přišel s tím, že by hřbitov mohl mít až 20 000 metrů čtverečních, radnice tak velký prostor odmítá a hovoří maximálně o 2 000 metrech čtverečních. „Jsme ochotni vyjít vstříc, ale naše představa není shodná s představou investora," komentoval tento rozpor Halátek.

A kde by zvířecí hřbitov mohl být? Uvažuje se například o městském pozemku za Městským hřbitovem v polích směrem na Otice. Hláska je však v v konkrétních vyjádřeních velmi opatrná. „Ve chvíli, kdy se určí místo, vznikne protitlak. I proto vedeme diskusi, zda je z etického hlediska vhodné mít zvířecí hřbitov vedle hřbitova, kde odpočívají lidé," podotkl náměstek.

Radnice se rovněž nechala slyšet, že na tuto věc nechce přispívat. Jediné, co by poskytla, je pozemek. Kdo je oním investorem, který by chtěl v Opavě takový byznys rozjet, Hláska tají. Vysvětluje to tím, že vzájemná komunikace a samotný záměr je dosud v plenkách.

Pokud pietní místo pro zvířata v Opavě vznikne, bude naše město první v Moravskoslezském kraji, které něco takového bude mít. Pohřbívat se na něm budou moci pouze zvířata do třiceti kilogramů. Máte-li tedy doma zvíře o vyšší hmotnosti, zbývají vám pouze dvě oficiální možnosti, kam se svým mazlíčkem po jeho smrti: buď se obrátit na svého veterinárního lékaře, nebo přímo na firmu Agris zaštiťující kafilerii v Mankovicích.