Jak se zdá, chystá se je Český telekomunikační úřad (ČTÚ) poslat do starého železa. To se netýká jen Opavska, ale celé republiky. Na území Opavska a Hlučínska je v současné době podle tiskové mluvčí ČTÚ Dany Makrlíkové celkem sto dvacet osm telefonních automatů.

Jak se změna v politice ČTÚ na počtech telefonních budek v našem regionu projeví, zatím není jasné. „O tom se stále jedná. V současnosti ČTÚ zjišťuje, jak jsou jednotlivé budky využívány a zdali je v okolí signál mobilních operátorů,“ odpověděla nám Makrlíková.

Faktem nicméně je, že během tří let plánuje ČTÚ po republice zrušit téměř deset tisíc z celkového počtu čtyřiadvaceti tisíc budek. Počet lidí, kteří budky využívají, totiž rok od roku klesá.

Jak v minulých dnech během miniprůzkumu v opavských ulicích redakce Opavského a hlučínského Regionu zjistila, také pro většinu Opavanů jsou telefonní budky přežitkem.

„Telefonní budky nevyužívám. Máme totiž pevnou linku a vlastní mobilní telefon,“ říká například osmdesátiletý Živan Chovanec z Opavy. To samé tvrdila i sedmadvacetiletá Marie Hřivnocká.

Zrušení telefonních budek by nevadilo ani šestašedesátileté Opavance Viktorii Šetkové. „Jedna by ale na náměstí mohla zůstat. Starší lidé totiž nemají mobilní telefony,“ řekla. Mobil u sebe pokaždé nenosí třeba třiašedesátiletá Barbora Premusová. Telefonní budky přesto nevyužívá. Důvod, proč je rušit, však nevidí. „Mobil nemám vždy u sebe a potom se budka vždy sejde. Myslím si, že by tady mohly být,“ dodala.

(Pozn. red. Bližší informace ohledně rušených budek by ČTÚ měl uveřejnit nejpozději do začátku příštího roku.)

(kat, jk)