Při předchozím navýšení slíbil tehdejší ministr kultury Daniel Herman písemně dorovnání schodku z vládních prostředků. Jeho slib však neměl ani cenu papíru, na kterém byl napsán. Před koncem letošního roku dopadla na opavské divadlo nová rána v podobě rozhodnutí vlády o dalším zvýšení platů. Mělo podpořit právě umělce v regionálních divadlech, ale důsledky nebyly domyšleny. 

Požár bytu v Hlučíně.
Lidé v Hlučíně šli v noci spát do obřadní síně, byt v domě vyhořel od cigarety

Tato podpora určitě neměla divadelníky místo bohatší výplaty poslat na úřad práce. Město Opava jako zřizovatel divadla nemá k pokrytí nově zvýšených výdajů peníze a operní soubor, který v Opavě působí už 215 let, je v ohrožení. Už s ohledem na tuto významnou kulturní tradici není dobré dělat unáhlená rozhodnutí. 

Renomé opavské operní scény

Umělecké renomé opavské operní scény bezesporu dokonale zviditelňuje provinční město v rámci republiky. Jen namátkou - Ceny jantar MSK v ženské i mužské kategorii, Celorepubliková Cena Thálie, několik prestižních cen Libuška z celostátního festivalu hudebního divadla Opera v Praze, účast na prestižních celorepublikových operních festivalech Janáčkovy Hukvaldy, Chrudim, hudební festival Janáček a Luhačovice, Poláčkovo léto Rychnov nad Kněžnou, Město plné tónů v Jablonci nad Nisou nebo festival Tomáškova a Novákova Skuteč. Opavská opera úspěšně prezentovala své město i v zahraničí - Krakow, Bytom, Racibórz, Španělsko, Malta, Japonsko, Čína, Košice a Banská Bystrica. 

Ilustrační foto.
Soud řeší drama v autobuse z Opavska do Ostravy. Lže studentka, nebo řidič?

Dopad může být katastrofální pro mnohé opery regionálních divadel. Jako Damoklův meč se vznáší i nad dalšími operními regionálními scénami. Na nejistou operní sezonu zadělal například divadlům v Olomouci nebo v Liberci. Divadla v Českých Budějovicích a v Ostravě jsou za vodou, protože je tamní radní bez diskuse dofinancovali. Letošní navýšení platů znamená pro Slezské divadlo zvýšení nákladů o zhruba devět milionů korun a schodek musí být řešený.

"Nutí nás omezit mzdový fond. V praxi to znamená rozloučit se s některými technickými pracovníky, vyhlásit stop stav na uvolněná místa a s uměleckými profesemi přejít z pracovních smluv na umělecké. Další úspory už těžko najdeme, protože jsme už všechny možnosti vyčerpali," konstatuje ředitel Ilja Racek. Nový organizační řád, platný pro všechny divadelní složky, předloží vedení divadla městu jako zřizovateli ještě během ledna a teprve pak mohou být na stole další jednání. 

Loď Nike od Richarda Konkolského v Malém světě techniky U6, 13. ledna 2020 v Ostravě.
Legendární Niké, na které mořeplavec Konkolski obeplul svět, je v Ostravě!
Škoda Yeti ve verzi pro čínský trh
Tyto Škody jsou Čechům odpírané. Bude jich přitom stále více