Noční můrou každého majitele zvířete je bezesporu nemoc či úmrtí milovaného společníka. Pro ty, kterým dělá společnost nejlepší přítel člověka, jenž se dožívá více než desíti let, mají autoři nové studie špatnou zprávu. S přibývajícím věkem psů je totiž stejně jako u lidí větší šance, že onemocní demencí.

Pláčou psi štěstím?
Psi pláčou štěstím. A to, když vidí své majitele po dlouhé době, uvádí vědci

Portál CNN uvádí, že u mnoha psů se podle nové studie, která je součástí projektu Dog Aging Project, výskyt „psí demence“ neboli psí kognitivní dysfunkce (CCD) po desátém roce zvyšuje každý rok o dvaapadesát procent. Data, zveřejněná v časopise Scientific Reports, pocházejí ze dvou průzkumů zachycujících zdravotní a kognitivní stav psů, kterých se mezi lety 2019 a 2020 zúčastnilo přes patnáct tisíc majitelů zvířat.

Když vzali odborníci do úvahy pouze věk, zjistili, že po desátém roce života se pravděpodobnost demence zvyšuje až o osmašedesát procent s každým přibývajícím rokem. Při zvážení jiných faktorů, včetně plemena psa a fyzické aktivity však riziko kleslo na dvaapadesát procent.

U neaktivních psů je riziko demence sedmkrát vyšší než u jejich aktivních vrstevníků. Jestli za to může nedostatek pohybu, však podle vědců není jasné. U psů mladších deseti let neobjevili vědci téměř žádný pokles kognitivních funkcí.

Důležitá je duševní aktivita

Pokud si všimnete, že váš mazlíček vykazuje známky kognitivního úpadku, nemusíte podle hlavní veterinární lékařky Severoamerické veterinární komunity Dany Varbleové panikařit. „Příliš často si majitelé domácích zvířat myslí, že jejich psi prostě zpomalují, a neuvědomují si, že existují věci, které mohou udělat, aby kognitivní úbytek psů s jejich stárnutím zmírnili, zpomalili nebo dokonce odvrátili," řekla Varbleová.

Pes s náhubkem - Ilustrační foto
Bolest, ztuhlost. Artróza je strašákem zvířat, psí seniory klouby trápí běžně

Podle expertky je stejně jako u lidí důležitá duševní aktivita a cvičení. Majitelé zvířat by se měli snažit stimulovat mozek svých mazlíčků, například pomocí potravinových hlavolamů. Tyto hračky, ve kterých se skryje pamlsek, pomáhají zaměstnat mozek. „Předchozí studie s modely hlodavců ukázaly, že cvičení může mít ochranné účinky proti vývoji biologických markerů a následným poruchám chování, které jsou charakteristické pro Alzheimerovu chorobu," napsali vědci podle NY Post ve studii. Kromě toho je možné využít doplňků stravy nebo speciálního krmiva pro stárnoucí psy.

Problémy s pamětí či dezorientace

Odborníci také nabídli pár tipů, jak rozpoznat, že u psa dochází k psí kognitivní dysfunkci, která vykazuje příznaky demence či Alzheimerovy choroby. Takoví psi mohou mít problémy s orientací v prostoru nebo mít potíže s rozpoznáním členů rodiny. Projevit se u nich může i změna spánkového cyklu, kdy se mazlíčci v noci probudí a zmateně chodí po domě či štěkají.

Starší psi také zapomínají na svůj výcvik, přičemž například zapomenou upozornit, když mají potřebu jít ven. Nastupující demence u psa je rovněž spojená se změnami v sociálním chování, kdy pes začne trávit čas o samotě či se může stát více bojácným, a taky se změnou fyzické aktivity, kdy ztratí zájem o ostatní psy, lidi a oblíbené hračky.

Psí psycholog z Pelhřimova pomáhá zvířatům v depresích
Psí psycholog: Majitelé chtějí mít ze psů svá druhá já. Polidšťování je chybou

Veterinářka upozornila, že pokud si lidé některých příznaků všimnou, nemají s návštěvou lékaře otálet. „Včasný zásah může prodloužit a zlepšit kvalitu života našich mazlíčků," řekla Varbleová.

Lékař psa zkontroluje, vyloučí cukrovku, ztrátu sluchu či zraku, artritidu, hypertenzi nebo jiné choroby. Může taky předepsat léky či nasadit dietu a podpořit větší fyzickou aktivitu. Psí demence se vyléčit nedá, ale lze ji zmírnit či oddálit. Základem je, aby majitelé psů chodili pravidelně k veterináři a dopřávali svým mazlíčkům kvalitní výživu.