Pijáka lze od klíštěte poměrně snadno rozeznat. Je větší, má pestrý štítek, který zejména u samečků připomíná leopardí vzor, a hnědočervené zbarvení.

„Ze psa už jsem ho sundávala. Poznala jsem ho hned, naštěstí se ještě nestihl přisát,“ popsala pejskařka Kateřina z Děčína, která byla podle svých slov překvapena, že se s pijákem setkala při procházce v Národním parku České Švýcarsko na severu Čech. „Pes má naštěstí světlou krátkou srst, takže jsem si ho všimla hned, je dost velký,“ dodala.

Kvůli zvyšujícím se teplotám hrozí výskyt nemocí, které se zatím v našem podnebném pásu vyskytovaly vzácně, nebo vůbec:

Společné cestování psů a jejich majitelů zvyšuje riziko zavlečení nových nemocí
Měnící se klima nahrává příchodu nových patogenů, varuje parazitolog

Problém s rozpoznáním může nastat ve chvíli, kdy pijáka najdeme už nasátého krví. Štítek se totiž u nasátých samic, stejně jako u samic klíštěte, nezvětší, proto si mohou být na první pohled oba druhy více podobné. Když ale věnujeme pozornost štítku u hlavy parazita, u pijáka zůstává světlý, zatímco u klíštěte je tmavý. Rozdíl je také ve velikosti, nasátá samice pijáka dosahuje až 2,5 centimetru, zatímco napitá samice klíštěte jen přibližně centimetr.

Lidé, kteří svému zvířeti napitého pijáka vyndají, by neměli otálet s návštěvou veterináře. Pijáci jsou totiž nebezpeční kvůli přenosu infekčních nemocí, zejména psí babeziózy. Nakažený piják při sání přenese do těla zvířete mikroskopického parazita, který napadá červené krvinky. Nemoc se u psa projevuje slabostí, zvracením, vysokou horečkou a dalšími příznaky. Bez léčby to může vést k smrti zvířete.

Spíte se svým mazlíčkem v posteli? Problémem mohou být parazité: 

Ilustrační snímek
Pes s dítětem v posteli? Pozor na alergie a parazity, varuje veterinářka

Na člověka se nemoc nepřenáší, piják jej navíc saje jen vzácně. Kromě babeziózy piják stejně jako klíště přenáší encefalitidu nebo lymskou boreliózu.

Před pijákem je možné mazlíčka ochránit, stejně jako před klíštětem obecným a dalšími parazity, antiparazitiky, jako jsou spot-ony, spreje, tablety, antiparazitní obojky či šampony. Srst zvířete je také třeba pravidelně prohlížet. Obzvlášť na jaře a na podzim, kdy vrcholí jejich sezona. Setkat se s ním je ale možné i během teplé zimy.

Mapování pijáka

S mapováním pijáka mohou lidé pomoci odborníkům, kteří nemají možnost jeho výskyt mapovat na celém území Česka. Už od roku 2018 funguje projekt Najdi pijáka, prostřednictvím kterého může kdokoliv, kdo se s pijákem setká, poslat jeho fotografii a lokalitu nálezu. Nalezeného pijáka lidé mohou poslat i ve zkumavce poštou.

„Velmi nás potěšil zájem veřejnosti, ale i pozitivní nálezy pijáků. Lidé parazita bez problémů rozlišují a posílají správné fotky,“ sdělil už dříve vedoucí projektu David Modrý.

Toto není nebezpečný piják lužní.Toto není nebezpečný piják lužníZdroj: www.najdipijaka.czPiják lužní
• Nenasátí dospělci dosahují velikosti pěti milimetrů.
• Typickým znakem je pestrý štítek. U samců kryje celé tělo, u samic jen část. U nasátých samic se štítek nezvětšuje a v poměru s velikostí těla je méně zřetelný.
• Vyskytuje se především v teplejších a vlhčích oblastech, na jižní Moravě a Slovensku je jeho výskyt častější než v Čechách.

Klíště obecné
• Nenasáté samice dosahují velikosti od 3,5 do 4,5 milimetru, samečci měří do 2,5 milimetru.
• I u samic klíštěte dosahuje tmavý štítek na rozdíl od samců jen do jedné třetiny těla. Nasátím se rovněž nezvětší.
• Hojně se vyskytuje na celém území Česka. Žije nejčastěji ve vlhkých lesích a loukách, lokalitám s výrazně suchým a teplým létem se spíše vyhýbá.