Přirozené potravy vodním ptákům ubývá především v mrazech, kdy je zamrzlá vodní hladina rybníků. I proto se někteří ptáci přemisťují na zimu spíše k řekám, kde je tepleji. Jde hlavně o labutě velké a kachny divoké, objevují se ale také lysky černé, rackové chechtaví, poláci velcí nebo chocholačky. Vzácněji pak mohou lidé narazit na hvízdáky euroasijské, ostralky štíhlé, slípky zelenonohé nebo kachničky mandarinské.

Čím ptáky správně přikrmovat? Některé chyby je mohou i zabít:

Krmivo by se ptáčkům nemělo sypat jen tak na podložku, ale vždy do krmítka
Milujete zimní krmítka? Dejte pozor na tři chyby, které mohou ptáky zahubit

„Někteří lidé chodí vodní ptáky přikrmovat, a proto je dobré připomenout, že nejvhodnější potravou jsou semena pšenice, loupaný oves nebo kukuřice, slupky jablek a zbytky listové zeleniny,“ uvedl místopředseda Moravského ornitologického spolku (MOS) Jiří Šafránek.

Jak krmit vodní ptáky.Zdroj: Creative Commons BY-NC-SA 4.0.Další vhodnou potravou jsou vařené brambory, hrách, cizrna, slupky zeleniny či speciální granule pro vrubozobé ptáky. I slupky nebo zbytky listové zeleniny mají být čerstvé. Pokud lidé zpozorují, že se na březích povaluje větší množství krmiva od předchozích návštěvníků, není vhodné ptákům nabízet další.

„Přinesené potraviny způsobují velký nárůst živin ve vodě, co má za následek její znečištění a podporuje nadměrné množení mikroorganizmů, které můžou působit i toxicky,“ radí Česká společnost ornitologická (ČSO) na svém webu.

Je pečivo vhodné, či nikoli? 

V menší míře mohou lidé použít i menší kousky vysušeného bílého pečiva a chleba. V žádném případě na nich ale nesmí být plíseň nebo sůl, ptáci se totiž mohou přiotrávit a uhynout.

„Někteří odborníci nedoporučují přikrmovat vodní ptáky pečivem, ale chovatelé vodní drůbeže na to mají opačný názor,“ doplnil Šafránek.

Česko již má ptáka letošního roku. Čím je výjimečný? 

Rehek domácí. Ilustrační snímek
Ptákem roku je rehek domácí. Kominíček kvůli klimatické krizi mění své chování

Pečivo sice představuje snadný zdroj energie a ptákům chutná, chybí v něm však důležité vitamíny, minerály a stopové prvky. Má tak být spíše doplňkem stravy. Zvlášť nevhodné je podle ČSO přikrmování pečivem během hnízdní sezóny, kdy u mladých ptáků může nedostatek živin způsobit nesprávný vývin kostí a kloubů a jejich následné deformace. Pak se ptáci stávají snadnou kořistí.