V očích svého majitele je pes věčným štěnětem. Člověk si často nepřipouští, že jeho mazlíček stárne mnohem rychleji. Přijde ale den, kdy si u svého věrného přítele všimne obtížnějšího vstávání, pomalejší chůze a někdy dokonce i odmítnutí procházky, ačkoli by to ještě „nedávno“ nepřipadalo v úvahu. I psy může trápit osteoartróza, bolesti kloubů jsou u psích seniorů stejně hojné jako u lidí.
Artróza (neboli osteoartróza či osteoartritida) je označení pro degenerativní změny, které mohou být důsledkem některých vývojových onemocnění, například dysplazií kloubů.

Ilustrační snímek
Vedra udeřila. Počasí umí potrápit i zvířata, chyby majitelů mohou být fatální

„Bývají i následkem poranění nebo zánětu kloubních struktur. V artrózou postiženém kloubu ubývá kloubní chrupavka, bytní kostní tkáň tam, kde mají být hladké kloubní plochy. Rozvíjí se zánět, bolest a otok. Bez léčby se obtíže postupně zhoršují. Předchází jí důkladné klinické vyšetření a rentgenologická diagnostika. Osteoartritidu nemůžeme zcela vyléčit, ale můžeme našim zvířecím pacientům zmírnit její rozvoj a bolestivé projevy,“ uvedla veterinářka Michaela Riedlová.

Zvíře člověku nemůže sdělit, když jej něco trápí, všimneme si ale varovných signálů. Mezi ty patří jednoznačně zhoršená schopnost chůze, potíže při vstávání, ulevování některé končetině, ale i další známky bolestivosti, jako je kňourání či vrčení při dotyku, ale i celková podrážděnost. V takových případech je nutná návštěva veterináře, aby zjistil, jaké potíže má pes.

Správná léčba je klíčová

Pokud se nakonec klinické příznaky artrózy stanou každodenní součástí života psa, nastane čas začít zvažovat podávání protizánětlivých léků. Ty mají také výrazný analgetický efekt. „Můžeme začít přírodní alternativou, jako je konopný kanabidiol – CDB. Dalším stupněm jsou pak takzvané nesteroidní protizánětlivé léky. Z humánní medicíny sem patří například paracetamol nebo ibuprofen. Pozor, tyhle léky z domácí lékárničky v žádném případě svému psovi nedávejte, můžete mu způsobit vážné zdravotní problémy! Podávání této skupiny léčiv patří vždy do rukou veterinárního lékaře,“ dodala Riedlová.

Náhubek pro psa patří podobně jako vodítko nebo postroj či obojek mezi základní výbavu. Mnozí majitelé ale při jeho výběru zapomínají na důležité věci…
Náhubek jako týrání? Pes se při cestování s ním musí ochlazovat

Pomoci může psovi kvalitní kloubní výživa. „Ta dodává organismu vysoké množství glukosaminu a chondroitin sulfátu jako látek pro tvorbu tkáňových struktur chrupavky. Stejně tak bývají její součástí omega3 mastné kyseliny, kolagen či kyselina hyaluronová. Můžeme je buď dodávat jako doplněk krmné dávky v podobě vhodných doplňků stravy, nebo mohou být už součástí kvalitního krmiva,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek.

I psi mohou rehabilitovat

Psovi uleví také rehabilitace. Její součástí je řada pohybových cvičení, fyzioterapeutická cvičení a aquaterapie (běžecký pás pod vodou, plavání). Tyto metody pomáhají zlepšit pohyblivost kloubů, navýšit svalovou hmotu a zlepšit pohybovou vytrvalost. Mezi další léčebné metody patří také třeba akunpunktura, laserová terapie nebo magnetoterapie.

Pokud váš pes trpí artrózou, je třeba kontrolovat jeho pohyb. Některé pohybové aktivity, jako je běh nebo skákání, mohou mít kvůli zátěži na klouby negativní dopad na jejich funkce a způsobují zhoršení projevů artrózy. Vhodné jsou častější a kratší procházky na vodítku. Velmi důležité je i udržování ideální tělesné hmotnosti. S redukcí hmotnosti pomůže kvalitní strava se sníženým obsahem energie a omezení pamlsků.

Příznaky artrózy



- snížení aktivity
- ztuhlost, kulhání, ulevování nějaké končetině
- obtíže se vstáváním, zejména po delším klidu
- neochota k pohybu, skákání, hraní, chození do schodů atd.
- známky bolestivosti (zašklebení při dotyku, podrážděnost, únava)
- částečná či kompletní neschopnost chůze
- „zapomínání“ a loudání se za páníčkem při vycházkách
- pokňourávání či jiné zvukové projevy bolesti
- zvýšená agresivita či naopak schovávání, zalézání
- jakékoliv další změny chování značící nepohodu
- někdy snížená chuť k jídlu
- projevy bývají horší v chladném a vlhkém počasí