Spadla klec. Devětadvacetiletý Ostravan, který byl již v minulosti třináctkrát trestán za různou kriminální činnost, skončil v poutech jen chvíli poté, co se minulé úterý večer vloupal do hlučínské restaurace Laguna. Z podniku ukradl zástěru, držáky pivních tácků, mobil, nealko a pár cukrovinek. Před policisty, kteří jej chtěli stavět, ale začal na neosvětleném bicyklu unikat tak zběsile, jako by jeho kořist byla mnohem větší.

Pokus o útěk mu překazila bouračka

Na výzvy pronásledovatelů k zastavení nereagoval a naopak přejížděl z jedné strany na druhou. Kousek od penzionu Azalka v ulici Celní se mu to ale nevyplatilo. I s kolem vletěl do protijedoucí Škody Octavie řízené jednadvacetiletou ženou z Ostravy.

„V té chvíli byl ujíždějící cyklista zhruba deset metrů od běžících policistů. Po svém pádu se okamžitě zvedl a pokusil se znovu utéct," sděluje opavský policejní mluvčí René Černohorský. Ale nepodařilo se. Muž byl zadržen a vzápětí se přiznal k před chvílí spáchanému zločinu. Kontrolní test navíc prokázal v jeho těle přítomnost amfetaminu a metamfetaminu.

Sanita následně pachatele odvezla s lehčím zraněním na ošetření do ostravské fakultní nemocnice, odkud posléze putoval do policejní cely v Hlučíně.

Z malé ryby se vyklubala kluzká štika

Zadržení zdrogovaného uprchlíka byl ale pouhý začátek mnohem rozsáhlejšího odhalení. Vyšetřovatelé začali postupně o muži zjišťovat nové a nové okolnosti. Součet trestných činů, ve kterých nyní čelí obvinění, se zastavil až na desíti. Ukázalo se, že se například již na počátku letošního dubna vloupal do hlučínské Základní školy Hornická, odkud ukradl několik set korun. Od té doby uplynulo jen několik dní a vnikl pro změnu do objektu Obecního domu v Hlučíně, kde sice nic nevzal, avšak způsobil značné škody.

Ještě na konci téhož měsíce se stal cílem jeho dalšího vloupání rodinný dům v Ludgeřovicích. Zde se obohatil o malou igelitovou tašku s nashromážděnými padesátikorunami v hodnotě 1200 korun. Daleko větší škody však způsobil při samotném průniku dovnitř domu. K další krádeži posléze přistoupil na počátku června opět v Hlučíně. Z prodejny místního zahradnictví sebral 17 tisíc na hotovosti.

Znovu pak uteklo jen několik dní a zloděj udeřil jinde. Tentokráte na hlučínské poliklinice, kde ze zdejšího kiosku ukradl dvacet krabiček různých druhů cigaret. Krádež tady navíc zopakoval ještě jednou na konci měsíce. Jen s tím rozdílem, že si odnesl krabiček pouze deset.

Nepoučitelný zloděj s nenechavýma rukama

Tři vloupačky si nechal vyvedený Ostravan ještě na červenec. V prodejně dalšího hlučínského květinářství si nejprve přivlastnil nevelkou finanční hotovost, mycí prostředek a kávu. Neúspěšný byl poté v Ludgeřovicích. Tady se dostal do suterénu jednoho z rodinných domů. Přistihla ho ovšem majitelka a on musel vzít nohy na ramena. K poslednímu skutku před jeho vloupáním do hlučínské Laguny pak došlo na Střední škole hotelnictví, gastronomie a služeb v Šilheřovicích. Odtud odešel bohatší o dva nezákonně nabyté set-top-boxy.

Kromě škod za nakradené zboží, které dosáhly několika desítek tisíc korun, způsobil svým počínáním i různé škody na zařízeních za bezmála dvacet tisíc. Skutečnost, že se jedná o nenapravitelného recidivistu, potvrzuje i zjištění, že zatím naposledy byl již v listopadu roku 2009 odsouzen za krádež nepodmíněně na 22 měsíců vězení s výkonem v červnu roku 2011.

Aby toho nebylo málo, v prosinci roku 2009 byl nad ním také ostravským soudem vynesen rozsudek za neoprávněné držení platební karty a krádež. Nicméně od trestu se upustilo, protože byl už odsouzen za dřívější zločin. O tom, zda Ostravana tentokráte vězení změní, lze tak v současnosti jen spekulovat.