Do nového ročníku půjdou Opavští s minimem změn a s novým asistentem, neboť Radim Kučera odešel do Frýdku-Místku. Šéf klubu se také v rozhovoru vyjádřil k osudu béčka či k novým tvářím, které mohou do Městských sadů zamířit.

Opava má za sebou rok ve druhé lize, jaký byl? Odpovídá devátá příčka aktuálnímu stavu?

Držím se vždy při zemi, musím říci, že jsem spokojený. Od šestého místa jsme byli kousek. Celou sezonu jsme zvládli bez větších problémů, od sestupových příček jsme se drželi v dostatečné vzdálenosti.

Přece jenom, nenamlsal vás trochu vstup do jarní části. Začali jste sice porážkou v Ústí, ale poté jste pravidelně sbírali body, Opava odehrála dobré zápasy například v Olomouci nebo Táborsku…

Šlo o povedené období. Mrzela mě ale porážka v Ústí nad Labem, v tomto zápase jsme byli lepším týmem, měli jsme i více šancí, bohužel gól se nám vstřelit nepodařilo, kdežto domácím ano.

Pak přišla bodová šňůra, která znamenala i posun v tabulce. 
A to i přesto, že během celé jarní části nás provázely různé zdravotní trable, v jednu chvíli nám chybělo i pět hráčů základní sestavy, což při šíři kádru byl problém.

Dokonce jsme uvažovali o posilách, ale nakonec se od toho kroku upustilo. Rozšiřovat ho nehodláme ani v další sezoně, budeme dál v áčku pracovat s osmnácti hráči.

V zimě se vrátil předčasně z hostování v Kolíně Václav Jurečka, sice tam moc toho nenahrál, ale v Opavě se zařadil ke klíčovým hráčům týmu, což asi nikdo nečekal…

Vašek byl ten, který chtěl studovat v Praze, on byl ten, který přišel za námi, ať mu pomůžeme najít klub v blízkosti Prahy. Nebylo to jednoduché, ale podařilo se nám to. Podmínky v Kolíně jsou jiné než u nás. Jenomže trenér, který vedl tým na podzim spíše sázel na starší hráče a Vašek se na hřiště dostával jen sporadicky, výborné ale bylo, že herní praxi nabíral na farmě.

Nakonec ukončil studium předčasně, takže jsme mu opět vyšli vstříc, a to i přesto, že Kolín byl proti, protože nový trenér chtěl na něj sázet. Nakonec to bylo i o štěstí, přišla zranění a Vašek dostal šanci, kterou chytil za pačesy a stoprocentně jí využil, odehrál kvalitní zápasy, udělal velký pokrok sám na sobě. Nesmí se ale vnitřně uspokojit, musí pracovat dál.

Kádr se moc v létě měnit nebude…

Hostování končí Vojtěškovi s Habustou. S Pepou Dvorníkem jsme domluveni, a to i vzhledem ke zdravotním problémům, které potkaly Davida Mikulu, který bude nejspíše celý podzim chybět. Dvorník může v klubu fungovat už i nejen jako hráč, ale i na nějaké trenérské pozici, to je ale ve stadiu jednání.

Když to shrnu, osmdesát procent kluků smlouvy má.

Vypadá to, že slušný přetlak budete mít na brankářském postu. Vedle Petra Vaška máte ještě Květona, Godulu a Hampla, v devatenáctce si říká o místo na slunci Lasák…

Lasáka sledujeme, je to kvalitní gólman. V současné době tuto otázku řešíme a vypadá to, že jeden nebo dva brankáři půjdou na hostování. Zůstane Petr Vašek, k němu Josef Květon.

Pro zbývající dva hledáme kluby, kde by byli vytěžování a měli pravidelnou herní praxi a taky si vyzkoušeli něco jiného, než je kvalitní servis v Opavě.

Pojďme k posilám, trenér Baránek říkal, že chce do každé řady jednoho hráče…

Pracujeme na tom. Z hostování v Olomouci se vrací krajní záložník Dominik Fišer. Může hrát na obou stranách. V Olomouci hrával za béčko, je to mladý hráč, šanci dostane. Dále sháníme obránce, komunikujeme s frýdeckým Honzou Žídkem. (rozhovor vznikal v minulém týdnu, pozn. redakce)

Je pravda, že Opava se také zajímá o Zbyňka Musiola, kmenového hráče Liberce?

Myslím si, že v útoku nás bota netrápí. Na tomto postu máme Kuzmanoviče, Mrázka, Machálka a Jurečku. Je pravda, že s Musiolem jsem v kontaktu, není to ale o tom, že ho do Opavy přivedeme v létě, ta jednání směřují k budoucnosti. Je to hráč, který je původem z regionu, máme na něj dobré reference.

Skončil možná pro někoho překvapivě asistent Jana Baránka Radim Kučera, můžete prozradit, kdo ho nahradí?

Nechci být konkrétní, dokud není nic podepsáno. Adepti byli osloveni, během tohoto týdne se mají vyjádřit. Do začátku letní přípravy jméno asistenta zveřejníme.

Odbočme nyní na chvíli k béčku. Tento tým skončil v MSFL beznadějně poslední, ozývají se hlasy, zda není zbytečné ho mít…

Chtěli jsme jít do třetí ligy. Dopředu jsme věděli, že to bude problém, protože hráči, kteří končili v dorostu, ne že nemají kvalitu, ale mezi dorosteneckou ligou a MSFL je velký rozdíl. Hráči si to vyzkoušeli, musím říci, že závěr jsme hráli i s mladšími kluky.

Jeho účinkování mělo i svá pozitiva. Fotbalisté, kteří byli po zranění, měli možnost se rozehrát, ať už to byl Dvorník, Grussmann, Machálek nebo Svatonský. V nadcházející sezoně bude béčko pokračovat. Pro pravidelné herní vytížení je béčko výborné.

Rezerva sice šla od porážky k porážce, ale herně až tak nepropadávala, doplácela na hrubé individuální chyby, což je poznamenalo i pro závěr soutěže, kdy už si vůbec nevěřili. Vyhodnotili jsme, že divize bude pro kluky z devatenáctky ideální soutěží na první kontakt s mužským fotbalem. Věřím, že jejich kvality se jim v divizi podaří rozvinout.

Zatím mě mrzí, že žádný s těchto hráčů si neřekl o místo v prvním týmu, jako třeba Jakub Janetzký, i když ten béčko přeskočil.

Trenéři u rezervy zůstávají?

Je to věc dalšího jednání. Budu s nimi komunikovat, mám ale určité výhrady. Chci hodnocení, vyslechnu si je a pak se rozhodneme, co dál.

Poslední otázka směřuje k devatenáctce, kterou nyní čeká baráž

Někdo může říkat, že dorost se zachraňuje, opět bojuje o přežití. Já to ale vidím jinak, Janetzkého a Helebranda máme 
v reprezentaci. Další pozitivum vidím v tom, že většinu zápasů odehráli mladší kluci.

Myslím si, že pro příští rok budeme kvalitnější družstvo. To, že budeme hrát baráž, mě nezklamalo, ne že bychom s tím počítali, ale dorostenecká liga je kvalitní soutěž. Věřím, že baráž zvládneme. Důležité je pro Opavu, že nesestupujeme. Příští rok bude lepší.